Varenr. 9788772976457
Hanne Hansen Nr. 1. Samling
1935-1938
En af de bedste og mest elskede danske tegneserier, Arne Ungermanns Hanne Hansen, startede i Politikens søndagstillæg Magasinet i 1935 og var her en en fast og elsket aktør frem til 1952. Ungermann var en særdeles alsidig tegner, og i serien om stuepigen Hanne Hansen forenede han nogle af sine bedste bedste kvaliteter: elegancen, humoren og poesien. Og så viste han sig at være en gudsbenådet rimsmed oven i købet. Denne bog indeholder samtlige Hanne Hansen-sider fra 24. november 1935 til 8. maj 1938.
Vi har over 10.000 tilfredse kunder på Trustpilot
Om Produktet

Specifikationer
Søgefiltre
Underserie: | Hanne Hansen Komplet bogserie |
Tegneserier på dansk
Velkommen til Faraos Cigarers afdeling for tegneserier på dansk

I Faraos Cigarers afdeling for tegneserier på dansk fører vi både små og store titler fra Europa og USA på dansk.
Vi fører titler som Tintin, Splint & Co., Asterix, Linda & Valentin, Gammelpot, Blake & Mortimer og tusindvis af andre små og store titler.
Vi har også Danmarks største samling af brugte danske og udenlandske tegneserier. Her kan du finde sjældne og mindre sjældne eksemplarer af danske udgivelser. I vores butik på Vimmelskaftet 47-49 kan du også få vurderet din egen samling af brugte tegneserier.
Endelig har vi et stort udvalg af merchandise relateret til tegneserier. Vi har særligt et stort udvalg af merchandise, der tager udgangspunkt i Tintin og hans eventyr.