Varenr. 9788771761498
Forår i Tjernobyl
Emmanuel Lepage
Den 26. april 1986 blev en af reaktorerne på det sovjetrussiske kernekraftværk ved byen Tjernobyl i det nuværende Ukraine ødelagt ved en eksplosion. Ulykken er den alvorligste på at kernekraftværk for både mennesker og miljø. Mens Europa sov, rejste en radioaktiv ladet sky tusinder af kilometer i alle retninger og bestrålede millioner af mennesker og dyr, som ikke var klar over dens fare eller i stand til at beskytte sig mod den. På det tidspunkt var den franske tegner Emmanuel Lepage 19 år og fulgte med i nyhederne i fjernsynet.
22 år senere, i april 2008, besøger han med en gruppe atomkraftmodstandere – aktivister og kunstnere – området omkring Tjernobyl for at dokumentere livet blandt de overlevende og deres børn i det stærkt forurenede land. Sendt ud for at tegne et landskab ladt i stikken af katastrofen, overraskes Emmanuel Lepage af den uventede skønhed, som møder ham. Og ofte spørger han sig selv: Hvad laver jeg her?
Vi har over 10.000 tilfredse kunder på Trustpilot
Om Produktet
22 år senere, i april 2008, besøger han med en gruppe atomkraftmodstandere – aktivister og kunstnere – området omkring Tjernobyl for at dokumentere livet blandt de overlevende og deres børn i det stærkt forurenede land. Sendt ud for at tegne et landskab ladt i stikken af katastrofen, overraskes Emmanuel Lepage af den uventede skønhed, som møder ham. Og ofte spørger han sig selv: Hvad laver jeg her?

Specifikationer
Sideantal: | 168 |
Farver: | I Farver |
Titel: | Forår i Tjernobyl |
Orginal Titel: | Un printemps à Tchernobyl |
Nypris: | 248 |
Mål: | 237*333 |
Udgivelses Dato: | 2021 |
Oversætter: | Søren Vinterberg |
Redaktør: | Paw Mathiasen |
Farvelagt af: | Emmanuel Lepage |
Copyright: | Futuropolis, 2012 |
Søgefiltre
Format: | Hardcover |
Forfatter: | Emmanuel Lepage |
Tegner: | Emmanuel Lepage |
Udgave: | 1 |
Oplag: | 1 |
Forlag: | Forlaget Fahrenheit |
Sprog: | Dansk |
Tegneserier på dansk
Velkommen til Faraos Cigarers afdeling for tegneserier på dansk

I Faraos Cigarers afdeling for tegneserier på dansk fører vi både små og store titler fra Europa og USA på dansk.
Vi fører titler som Tintin, Splint & Co., Asterix, Linda & Valentin, Gammelpot, Blake & Mortimer og tusindvis af andre små og store titler.
Vi har også Danmarks største samling af brugte danske og udenlandske tegneserier. Her kan du finde sjældne og mindre sjældne eksemplarer af danske udgivelser. I vores butik på Vimmelskaftet 47-49 kan du også få vurderet din egen samling af brugte tegneserier.
Endelig har vi et stort udvalg af merchandise relateret til tegneserier. Vi har særligt et stort udvalg af merchandise, der tager udgangspunkt i Tintin og hans eventyr.